Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na czas opieki nad dzieckiem z powodu koronawirusa
Komu przysługuje?
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy:
- opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia ( do dnia poprzedzającego jego 8 urodziny),
- są objęci ubezpieczeniem chorobowym (np. są pracownikami, zleceniobiorcami, osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą).
W jakiej wysokości jest zasiłek?
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje w wysokości 80{e3f2bdb86b6432d1670ad6ac9a2fb621726aaac2dee8550e8ead508f4dacabca} podstawy wymiaru zasiłku.
Jak uzyskać zasiłek?
Należy złożyć oświadczenie do swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy, a osoby prowadzące działalność pozarolniczą bezpośrednio do ZUS. Nie jest potrzebny wniosek Z-15A, ani zaświadczenie płatnika składek Z-3b. Wystarczy złożyć oświadczenie jak w załączniku niniejszego wpisu.
Czy zasiłek dodatkowy wlicza się do limitu 60 dni?
Nie. Okresu wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego (14 dni) nie wlicza się do ogólnego limitu 60 dni, które przysługują na opiekę nad dzieckiem do lat 14.
Kogo i kiedy poinformować o korzystaniu z zasiłku?
Pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca – swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność pozarolniczą – bezpośrednio ZUS.
Poinformować można w dowolnym momencie, ale od tego uzależniona jest możliwość skorzystania z zasiłku i termin wypłata zasiłku. Bez oświadczenia nie jest możliwa wypłata.
Czy zasiłek może wykorzystać tylko jeden rodzic czy oboje?
Jeśli oboje rodzice dziecka pracują/ prowadzą działalność gospodarczą, to o dodatkowy zasiłek opiekuńczy może wystąpić jeden z rodziców, przy czym mogą podzielić się opieką nad dzieckiem w ramach limitu 14 dni np. po 7 dni każdy z nich. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom łącznie przez 14 dni, niezależnie od liczby dzieci wymagających opieki.
Kto finansuje zasiłek?
Zasiłek opiekuńczy oraz dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługują z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Oznacza to, że zasiłki nie obciążają funduszu pracodawców. Nawet jeżeli pracodawca wypłaca zasiłek (w przypadku gdy jest do tego zobowiązany), wypłacone kwoty rozlicza z ZUS.