Ogłoszenie upadłości spółki z.o.o.
W przypadku, w którym prowadzona spółka z ograniczoną odpowiedzialnością popadła w długi, a sytuacja z dnia na dzień się pogarsza, należy pamiętać o konsekwencjach z tym związanych. Rada skierowana jest głównie do członków zarządu, z uwagi na odpowiedzialność majątkową, którą ponoszą w przypadku niewypłacalności spółki (art. 299 KSH).
Ogłoszenie upadłości spółki z ograniczoną odpowiedzialnością stanowi instrument ochronny dla członków zarządu w przypadku trwałej utraty kondycji finansowej spółki. Jej zadaniem jest również uporządkowanie prawnej sytuacji niewypłacalnego dłużnika (przedsiębiorcy), jak również zobowiązań wobec jego wierzycieli.
Warunkiem skorzystania z instrumentu chroniącego członków zarządu jest wykazanie, że wniosek o ogłoszenie upadłości został złożony we właściwym czasie.
Pamiętać bowiem należy o treści art. 586 Kodeksu spółek handlowych wskazującego, że – kto, będąc członkiem zarządu spółki albo likwidatorem, nie zgłasza wniosku o upadłość spółki handlowej pomimo powstania warunków uzasadniających według przepisów upadłość spółki – podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Podstawa prawna ogłoszenia upadłości
Prawo upadłościowe stanowi, że podstawą ogłoszenia upadłości jest:
- niewypłacalność dłużnika, tj. sytuacja, w której dłużnik utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych czyli takich, których termin płatności minął, a opóźnienie w spłacie wynosi co najmniej 3 miesiące (utrata płynności finansowej) bądź
- stan, w którym zobowiązania pieniężne spółki przekraczają wartość jej majątku, a stan ten utrzymuje się przez okres przekraczający 24 miesięcy (nadmierne zadłużenie).
Uprawnienie oraz termin złożenia wniosku
Wraz z upływem wskazanych 3 miesięcy utraty płynności finansowej lub 24 miesięcy nieprzerwanego zadłużenia, członkom zarządu zaczyna biec 30-dniowy termin do złożenia do Sądu wniosku o ogłoszenie upadłości. Należy pamiętać, że w przypadku upływu wskazanych terminów i spełnienia którejkolwiek ze wskazanych przesłanek, na członkach zarządu spoczywa obowiązek złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.
Wniosek o ogłoszenie upadłości spółki oprócz członków zarządu może złożyć także jej wierzyciel. Wskazać jednak należy, że wierzyciel posiada uprawnienie do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, co jednocześnie może pozbawić członków zarządu ochrony w zakresie ponoszenia przez nich ewentualnej odpowiedzialności za zobowiązania spółki.
Właściwość sądu
Sprawy o ogłoszenie upadłości rozpoznaje sąd właściwy dla głównego ośrodka podstawowej działalności dłużnika.
Opłata od wniosku i koszty postępowania
Wniosek o ogłoszenie upadłości podlega opłacie stałej w wysokości 1.000 zł. Dodatkowym kosztem jest obowiązkowa zaliczka uiszczana na poczet postępowania upadłościowego. Jej wysokość to wysokość jednokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w trzecim kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
Zaliczkę należy zapłacić przed wniesieniem wniosku o ogłoszenie upadłości bowiem to na wnioskodawcy ciąży obowiązek przedstawienia wraz z wnioskiem o ogłoszenie upadłości dowodu uiszczenia zaliczki.
Do kosztów postępowania zalicza się wydatki bezpośrednio związane z ustaleniem, zabezpieczeniem, zarządem i likwidacją masy upadłości oraz ustaleniem wierzytelności, w szczególności wynagrodzenie syndyka oraz jego zastępcy, wynagrodzenie osób zatrudnionych przez syndyka oraz należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia tych osób, wynagrodzenie i wydatki członków rady wierzycieli, wydatki związane ze zgromadzeniem wierzycieli, koszty archiwizacji dokumentów, korespondencji, ogłoszeń, eksploatacji koniecznych pomieszczeń, podatki i inne daniny publiczne związane z likwidacją masy upadłości.
Kiedy nie można ogłosić upadłości?
Po złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości właściwy Sąd bada czy nie ma podstaw do jego oddalenia. Obligatoryjne oddalenie wniosku o ogłoszenie upadłości następuje w sytuacji:
- kiedy majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania lub wystarcza jedynie na zaspokojenie tych kosztów bądź
- w razie stwierdzenia, że majątek dłużnika jest obciążony hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym lub hipoteką morską w takim stopniu, że pozostały jego majątek nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania.
Skutki ogłoszenia upadłości
Postanowienie w sprawie ogłoszenia upadłości sąd wydaje w terminie dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku. Data wydania postanowienia o ogłoszeniu upadłości jest datą upadłości. Z dniem ogłoszenia upadłości upadły traci prawo zarządu oraz możliwość korzystania z mienia wchodzącego do masy upadłości i rozporządzania nim. Do spółki przystępuje syndyk. Upadły jest obowiązany wskazać i wydać syndykowi cały swój majątek, a także wydać dokumenty dotyczące jego działalności. Syndyk ma za zadanie zlikwidowanie, spieniężenie posiadanego przez spółkę majątku.